– I co jeszcze?
– Pani pokazała nam, jak się kroi warzywa, tak żeby się nie skaleczyć.
– I już umiemy same zrobić sałatkę z majonezem – odparła z dumą Ada.
– A pamiętasz, jak lepiłyśmy pączki z piasku do naszej cukierni? Tomek ugryzł jednego i pani kazała mu szybko wypłukać buzię.
– Cha, cha! Nigdy tego nie zapomnę.
– I piekliśmy ciasto na Dzień Mamy, a wyszedł nam zakalec!
– Pamiętam. Pani polała je rozpuszczoną czekoladą i powiedziała, że takie ciasto jada się we Francji.
– Było bardzo dobre. Wszyscy prosili o dokładkę.
Dziewczynki wymieniły jeszcze wiele wesołych wspomnień i obiecały sobie, że będą odwiedzać swoje przedszkole i ulubioną panią. Pożegnały się z innymi dziećmi, z kucharkami, panem „złotą rączką”, który potrafił naprawić każdą rzecz, a nawet z zabawkami.
Przed wyjściem z przedszkola Ada położyła coś ukradkiem w swojej szafce w szatni.
– Co tam zostawiłaś? – zdziwiła się mama.
– Zostawiłam pudełko z pocieszajkami.
– A co to są pocieszajki?
– To są kolorowanki ze zwierzątkami. Powiedziałam pani, że jak jakiś maluch będzie płakał, to może mu dać taką kolorowankę i poprosić, żeby pomalował smutne zwierzątko.
Ja też kiedyś płakałam za tobą w przedszkolu i wtedy pomalowałam krowę na żółto. Świeciła jak słońce i od razu mi było lepiej.
– To wspaniały pomysł – mama spojrzała z podziwem na Adę i mocno ją przytuliła.
– Pa, pa! Przedszkole! – powiedziała Ada. – Kiedyś cię odwiedzę.

Rozmowa na temat opowiadania.

− Co przygotowała grupa Ady na pożegnanie przedszkola?
− Co przygotowali młodsi koledzy?
− Co robiły Ada i Kasia?
− Kogo pożegnała Ada?
− Co to były pocieszajki Ady?
− Gdzie je zostawiła?

Książka ( s. 86 - 89 ) - słuchanie tekstu znajdującego się pod ilustracjami przez 6 latki.

5. Nauka wierszyka z opowiadania fragmentami, metodą ze słuchu.

Nie płaczcie, kochani, gdy nas tu nie będzie,
nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,
a gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,
będziemy wspominać kochane przedszkole!

6. Wspominanie przez dzieci tego, co zapamiętały z pobytu w przedszkolu.

7. Zabawa ruchowa - Po muszli ślimaka.

Dzieci siadają na podłodze z wyprostowanymi nogami; przesuwają się do przodu, nie uginając nóg i pomagając sobie rękami. Idą kolejno, tip - topkami - po linii przypominającej kształt ślimaka, narysowanej kredą po podłodze.

8. Obrazek o lecie.

• Oglądanie reprodukcji malarskich.

Dla dziecka przygotować: wyprawke, reprodukcje malarskie: Claude`a Moneta Stogi siana w Giverny; Olega Sumarokova Kobieta pod parasolem odpoczywająca na plaży.

Dziecko ogląda reprodukcje, określa, z jaką porą roku się kojarzy i dlaczego.

•  Zapoznanie ze sposobem wykonania prac.

Dla dziecka przygotować: kartkę A5, kredki, farby plakatowe, pędzelek, kubeczek z wodą, pastele, kartkę z kolorowego bloku technicznego, klej, bibułę, kolorowy papier.
• Wykonanie na kartkach formatu A5 obrazka o lecie (wybraną techniką).
• Ozdabianie powstałych ramek kulkami z kolorowej bibuły lub kawałkami kolorowego papieru.
• Podpisanie się, samodzielnie lub z pomocą Rodzica, z tyłu obrazka.
• Wykonanie prac przez dzieci.
• Porządkowanie miejsc pracy.

9. Wykonaj zadanie z karty pracy, cz. 4,s.72.

Odszukiwanie na obrazku piłek. Określanie ich położenia. Rysowanie po śladzie drogi piłki do bramki.

10. Zabawa z rodzeństwem Masaż pleców.

Dobieramy się w pary. Jedna osoba klęka, podpierając się rękami o podłogę, pozwalając głowie swobodnie zwisać. Druga osoba staje z boku i także klęka, ale pozostaje wyprostowana, z wolnymi rękami. Dzieci nie rozmawiają ze sobą. Druga osoba kładzie ostrożnie ręce na plecach partnera i wykonuje masaż ( klepie, głaszcze, stuka...) Po chwili następuje zamiana ról.

Opracowały: M.J. & K.S.