KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO
GALERIA MAŁYCH ARTYSTÓW
SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE! DRODZY UCZNIOWIE! - KOMUNIKAT
Szanowni Rodzice i Opiekunowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.
Drodzy uczniowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 26.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 25.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 24.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 23.03.2020r.
" GDY CHCESZ DOBRYM MÓWCĄ BYĆ, JĘZYK , BUZIĘ CZĘSTO ĆWICZ"
Witamy naszych przedszkolaków oraz Rodziców w ten poniedziałkowy dzień, czyli 23 marca na naszej stronie internetowej. W dniu dzisiejszym przygotowaliśmy dla dzieci zabawy "GDY CHCESZ DOBRYM MÓWCĄ BYĆ, JĘZYK, BUZIĘ CZĘSTO ĆWICZ", jak również polecamy stronę internetową - "BYSTRE DZIECKO" znajdziecie Państwo na tej stronie między innymi: kolorowanki, szlaczki, naukę pisania, twórcze prace plastyczne, matematykę. Stronę polecamy zarówno dla przedszkolaków, jak i dla starszego rodzeństwa, jeśli w obecnej sytuacji macie możliwość skorzystania z drukarki.
" GDY CHCESZ DOBRYM MÓWCĄ BYĆ, JĘZYK, BUZIĘ CZĘSTO ĆWICZ"- ćwiczenia logopedyczne.
Ćwiczenia oddechowe:
1. Przenoszenie za pomocą słomki papierka lub piórka.
2. Dmuchanie baniek mydlanych.
3. Dmuchanie na piórka.
4. Wąchanie, kolorowych mydełek i pustych opakowań po perfumach.
5. Zawody statków– z papieru możemy zrobić maleńkie stateczki, którymi możemy się bawić np. w wannie lub przy stole.
6. Dmuchanie na pocięte paski papieru.
7. Dmuchanie na wiatraczki, w gwizdki, trąbki.
8. ,, Kto dmuchnie dalej" - zdmuchiwanie kulek waty z ręki.
UWAGA RODZICE! Dziecko powinno wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta.
Ćwiczenia usprawniające wargi:
1. Balonik- nadymanie policzków, usta ściągnięte ( dla urozmaicenia bawimy się w baloniki, które ,, pękają" przekłute palcami).
2. Zmęczony konik- parskanie wargami.
3. Kto silniejszy?- napinanie warg w pozycji rozciągniętej. Dwie osoby siedzące naprzeciw siebie trzymają ustami kartkę papieru i każdy ciągnie w swoją stronę.
4. Rybka - powolne otwieranie i zamykanie warg do przodu, udając ryjek świnki.
5. Świnka- wysuwanie obu warg do przodu, udając ryjek świnki.
6. Suszarka - utrzymywanie przy pomocy warg słomki, wciąganie powietrza nosem, wydychanie przez słomkę na dłoń ( odczuwanie ciepłego powietrza).
7. Całuski - wargi ściągnięte, wywinięte do przodu - jak przy cmokaniu.
8. Nakładanie górnej wargi na dolną i odwrotnie.
9. Układanie warg, jak przy ,, u", a następnie ,, i".
Ćwiczenia usprawniające język:
1. Chomik - wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż, jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
2. Młotek- wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.
3. Słoń ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.
4. Liczenie zębów dolnych językiem.
5. „Mrówkojad” – do wykonania ćwiczenia potrzebny będzie ryż preparowany lub ziarenka słonecznika (ważne, aby mogły przykleić się do języka), które będą mrówkami. Nasze „mrówki” rozsypujemy na talerzu, a my jako mrówkojady musimy zjeść wszystkie owady, które chodzą na talerzu naśladując ruchy języka tego zabawnego zwierzęcia – staramy się wyciągnąć języki jak najdalej i przykleić do niego jak najwięcej mrówek.
Ćwiczenie artykulacyjne „Sowa sprząta swoje mieszkanie”. Rodzic czyta dany tekst- dziecko wykonuje razem z rodzicem czy rodzeństwem.
Sowa rozejrzała się po swojej dziupli (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków). Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwają czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym), zdjęła też firanki (liczą czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (motorek wargami). Po chwili pralka zaczęła płukanie firan (dzieci „przepychają” powietrze wewnątrz jamy ustnej). Sowa odkurzyła też ściany (przesuwają czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwają czubkiem języka po podniebieniu dolnym w okolicach łuku zębowego) rozwiesiła firany (ponownie liczą czubkiem języka górne zęby). Sowa była bardzo zadowolona z wykonanej pracy i szeroko się uśmiechnęła (rozciągają szeroko usta).
Życzymy miłej zabawy!
Zabawy ruchowe w domu dla naszych przedszkolaków
Serdecznie witamy wszystkich Rodziców, a w szczególności naszych przedszkolaków na stronie internetowej naszego przedszkola. Ze względu na sytuację związaną z KORONAWIRUSEM placówki oświatowe i wiele innych instytucji publicznych są zamknięte. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z propozycji zabaw dla przedszkolaków, które mamy nadzieje umilą naszym wychowankom ten trudny czas. Systematycznie nauczyciele naszego przedszkola będą przygotowywać propozycje zabaw ruchowych, muzycznych, plastycznych, logopedycznych, ortofonicznych. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia, zabawy będą dostępne na naszej stronie internetowej.
A teraz kilka słów do naszych wychowanków. Drogie dzieci w związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasze przedszkole od 16.03.2020r. jest zamknięte. Jesteśmy zmuszeni pozostać w domu, aby później wrócić do przedszkola zdrowi i pełni chęci do pracy. Serdecznie Was pozdrawiamy i zachęcamy do korzystania z naszych propozycji. Sercem jesteśmy z Wami, życzymy Wam i Waszym Rodzicom wspaniałej zabawy.
Drodzy Przedszkolacy! W dniu dzisiejszym zachęcamy do skorzystania z zabaw ruchowych, które można wykonać w warunkach domowych wraz z rodzicami czy rodzeństwem.
PRZEPRAWA PRZEZ RZEKĘ
Wszyscy puszczają wodze fantazji i wyobrażają sobie, że mieszkanie to rzeka przez którą należy przejść z jednego brzegu na drugi. Należy skakać po kolejnych kamieniach, którymi są poduszki, koce, by dotrzeć do celu. Można to robić na czas albo na wyścigi. Po każdym dotarciu do celu należy zmienić ustawienie, co jest jednoznaczne z przejściem na wyższy poziom.
SLALOM WŚRÓD PINGWINÓW
Na początku przygotujcie plastikowe butelki, papier kolorowy, nożyczki, klej i taśmę. Wykażcie się swoimi umiejętnościami manualnymi i wykonajcie z posiadanych materiałów pingwiny. W dalszej kolejności ustawcie butelki na podłodze. Pozwólcie, by dzieci przyjrzały się ich układowi, a następnie zasłońcie im oczy chustami i poproście, żeby przeszły między pingwinami tak, by żaden nie został przewrócony. Jak każda pociecha przejdzie perfekcyjnie slalom, dostawcie kolejne butelki, by było trudniej.
PAJĄK I MUCHY
Dzieci biegają swobodnie po pokoju i naśladują gestami i dźwiękiem muchy. Na hasło „pająk”, zastygają w bezruchu. Osoba udająca pajęczaka spaceruje między uczestnikami zabawy i obserwuje czy ktoś się nie porusza. Ten, kto nie wytrwa w bezczynności jest zabierany do „sieci” (miejsce poza polem biegania np. kanapa) i odpada z gry. Pająk na chwilę wraca do swoich sieci, muchy w tym czasie fruwają, a potem znowu przychodzi pora na polowanie. Gra kończy się, gdy wszystkie dzieci zostaną zaplątane w pajęczynę.
TOR PRZESZKÓD
Wasz salon na godzinę zamieni się w poligon wojskowy. Do jego wykonania wykorzystajcie to, co macie pod ręką, czyli kartony, krzesełka, narzuty itp. Mały żołnierz ma za zadanie dotrzeć ze startu do mety po wcześniejszym pokonaniu przeszkód. Musi się czołgać, skakać, robić przewroty. Po zakończeniu zabawy wszyscy sprzątają, co również jest formą aktywności ruchowej. Ochotnik wynosi niepotrzebne rzeczy na śmietnik.
CZERWONE I ZIELONE
Rodzic przygotowuje dwa lizaki – jeden w kolorze czerwonym, a drugi w zielonym. Dzieci swobodnie biegają po pokoju. Gdy mama albo tata podniosą czerwony lizak, to się zatrzymują, a jak zielony to kontynuują kursowanie po mieszkaniu. Ćwiczenie wpływa na koncentrację, a także jest dobrym wprowadzeniem do nauki sygnalizacji świetlnej.
A teraz kilka zabaw w formie masażu. Masaże dziecięce to forma ćwiczeń relaksacyjnych.
Zapraszamy do tej zabawy Rodziców, jak i dzieci.
Płynęła sobie rzeczka [palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę]
Świeciły dwa słoneczka [rysujemy dwa kółka]
Idą konie [palcami udajemy kroki konia]
Przeszły słonie [palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki]
Spadł deszczyk [palcami naśladujemy spadające krople]
Przeszedł dreszczyk? [łaskoczemy dziecko w boczki]
Tu podkóweczka tu, tu, tu [rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy]
I młoteczkiem: puk, puk, puk [delikatnie pukamy w stopę dziecka]
I pilniczkiem: pitu pitu, pitu [jeździmy dziecku po stopie palcem, udając, że szlifujemy pilnikiem gwoździe. Dziecko ten ruch łaskocze, więc się śmieje i zwykle wyciąga zaraz drugą nogę do podbicia podkóweczki]Idzie kominiarz po drabinie [wędrujemy palcami po plecach dziecka]
Tu zadzwoni [„dzwonimy” łapiąc dziecko za uszko]
Tu zapuka [stukamy leciutko w czoło dziecka]
A dzień dobry pani kluka [łapiemy za nosek]Słońce świeci [delikatne głaskanie po plecach]
Kroczą słonie [delikatne uderzanie otwartymi dłońmi]
Pędzą konie po betonie [uderzanie pięściami]
Płynie sobie kręta rzeczka [naśladowanie biegu rzeki]
Przeszły panie na szpileczkach [dotykanie czubkami palców]
Z gryzącymi pieseczkami [delikatne szczypanie]
Pada bardzo drobny deszczyk [dotykanie opuszkami palców]
Czy poczułeś dreszczyk ? {gwałtowne zsunięcie rąk po plecach w dół}PROPOZYCJA ZAJĘĆ DLA PIĘCIO I SZEŚCIOLATKÓW
„Marzec” Ludwik Wiszniewski
Przyszedł dzisiaj marzec,
w białych chmurek tłumie,
chce pogodą rządzić,
lecz rządzić nie umie!
Pomaga mu zima
i wiosenka młoda.
Rano deszcz ze śniegiem,
w południe pogoda.
Nocą szczypie mrozik,
że trudno wytrzymać.
Sama teraz nie wiem,
wiosna to czy zima?
-
Rozmowa na temat wiersza
- Kto dzisiaj przyszedł?
- O czym marzył marzec?
- Kto i jak pomagał marcowi?
- Czym charakteryzuje się marcowa pogoda?
-
Narysuj ilustrację do wiersza.
-
Spróbuj nauczyć się na pamięć wiersza „Marzec”.
Poznaj nową literkę
Źródło: materiały promocyjne wydawnictwa MAC "Nowe Przygody Olka i Ady - Litery i cyfry"
Poćwicz zapis litery c C możesz wykorzystać materiały, które pobierzesz ze wskazanego źródła.
-
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 21.03.2020r. - 22.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 20.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 19.03.2020r.
KORONAWIRUS ( komunikat) 18.03.2020r.
KORONAWIRUS ( komunikat) 17.03.2020r.
KOMUNIKAT STAROSTY OSTROWSKIEGO 16.03.2020r.
KORONAWIRUS ( komunikat) 13.03.2020r.
KORONAWIRUS ( komunikat) 12.03.2020r.
APEL MAZOWIECKIEGO PAŃSTWOWEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ZWIĄZKU Z ZAWIESZENIEM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
OBSŁUGA INTERESANTÓW W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 2
KORONAWIRUS - INFORMACJE NA TEMAT ZAWIESZENIA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH W PRZEDSZKOLU!
Na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej wynikającej z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie przedszkola zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkole nie będzie prowadziło zajęć wychowania przedszkolnego.
Szanowni Rodzice,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Państwa i Państwa dzieci, zajęcia w przedszkolu zostają zawieszone od 12 do 25 marca br. W dniach 12 i 13 marca br. w godzinach od 6.30 do 17.00 będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze dla tych dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić im opieki natychmiastowo;
- przysługuje Państwu zasiłek opiekuńczy do 14 dni na dziecko w wieku do 8 lat, szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej ZUS (https://www.zus.pl/);
- przekażcie osobom, które będą opiekować się Państwa dziećmi, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegajcie w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie.
Codziennie na stronie Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka będzie publikowany komunikat o sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu ostrowskiego - www.ostrowmaz.pl
Proszę o sprawdzanie na bieżąco komunikatów o sytuacji epidemiologicznej w kraju publikowanych na stronach:
- Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
- Ministerstwa Edukacji Narodowej:
https://www.gov.pl/web/edukacja
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myjcie ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywajcie usta i nos. Zachowajcie co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Kontakt do ostrowskiej Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej:
telefon: 29 644 06 80
telefon alarmowy czynny po godzinach pracy oraz w dni ustawowo wolne od pracy: 693 063 573
Godziny pracy Stacji: pn.-pt.: 7:30-15:05
W przypadku dodatkowych wątpliwości można dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Archiwum Aktualności