Serdecznie witamy wszystkich Rodziców, a w szczególności naszych przedszkolaków na stronie internetowej naszego przedszkola. Ze względu na sytuację związaną z KORONAWIRUSEM placówki oświatowe i wiele innych instytucji publicznych są zamknięte. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z propozycji zabaw dla przedszkolaków, które mamy nadzieje umilą naszym wychowankom ten trudny czas. Systematycznie nauczyciele naszego przedszkola będą przygotowywać propozycje zabaw ruchowych, muzycznych, plastycznych, logopedycznych, ortofonicznych. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia, zabawy będą dostępne na naszej stronie internetowej.
A teraz kilka słów do naszych wychowanków. Drogie dzieci w związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasze przedszkole od 16.03.2020r. jest zamknięte. Jesteśmy zmuszeni pozostać w domu, aby później wrócić do przedszkola zdrowi i pełni chęci do pracy. Serdecznie Was pozdrawiamy i zachęcamy do korzystania z naszych propozycji. Sercem jesteśmy z Wami, życzymy Wam i Waszym Rodzicom wspaniałej zabawy.
Drodzy Przedszkolacy! W dniu dzisiejszym zachęcamy do skorzystania z zabaw ruchowych, które można wykonać w warunkach domowych wraz z rodzicami czy rodzeństwem.
PRZEPRAWA PRZEZ RZEKĘ
Wszyscy puszczają wodze fantazji i wyobrażają sobie, że mieszkanie to rzeka przez którą należy przejść z jednego brzegu na drugi. Należy skakać po kolejnych kamieniach, którymi są poduszki, koce, by dotrzeć do celu. Można to robić na czas albo na wyścigi. Po każdym dotarciu do celu należy zmienić ustawienie, co jest jednoznaczne z przejściem na wyższy poziom.
SLALOM WŚRÓD PINGWINÓW
Na początku przygotujcie plastikowe butelki, papier kolorowy, nożyczki, klej i taśmę. Wykażcie się swoimi umiejętnościami manualnymi i wykonajcie z posiadanych materiałów pingwiny. W dalszej kolejności ustawcie butelki na podłodze. Pozwólcie, by dzieci przyjrzały się ich układowi, a następnie zasłońcie im oczy chustami i poproście, żeby przeszły między pingwinami tak, by żaden nie został przewrócony. Jak każda pociecha przejdzie perfekcyjnie slalom, dostawcie kolejne butelki, by było trudniej.
PAJĄK I MUCHY
Dzieci biegają swobodnie po pokoju i naśladują gestami i dźwiękiem muchy. Na hasło „pająk”, zastygają w bezruchu. Osoba udająca pajęczaka spaceruje między uczestnikami zabawy i obserwuje czy ktoś się nie porusza. Ten, kto nie wytrwa w bezczynności jest zabierany do „sieci” (miejsce poza polem biegania np. kanapa) i odpada z gry. Pająk na chwilę wraca do swoich sieci, muchy w tym czasie fruwają, a potem znowu przychodzi pora na polowanie. Gra kończy się, gdy wszystkie dzieci zostaną zaplątane w pajęczynę.
TOR PRZESZKÓD
Wasz salon na godzinę zamieni się w poligon wojskowy. Do jego wykonania wykorzystajcie to, co macie pod ręką, czyli kartony, krzesełka, narzuty itp. Mały żołnierz ma za zadanie dotrzeć ze startu do mety po wcześniejszym pokonaniu przeszkód. Musi się czołgać, skakać, robić przewroty. Po zakończeniu zabawy wszyscy sprzątają, co również jest formą aktywności ruchowej. Ochotnik wynosi niepotrzebne rzeczy na śmietnik.
CZERWONE I ZIELONE
Rodzic przygotowuje dwa lizaki – jeden w kolorze czerwonym, a drugi w zielonym. Dzieci swobodnie biegają po pokoju. Gdy mama albo tata podniosą czerwony lizak, to się zatrzymują, a jak zielony to kontynuują kursowanie po mieszkaniu. Ćwiczenie wpływa na koncentrację, a także jest dobrym wprowadzeniem do nauki sygnalizacji świetlnej.
A teraz kilka zabaw w formie masażu. Masaże dziecięce to forma ćwiczeń relaksacyjnych.
Zapraszamy do tej zabawy Rodziców, jak i dzieci.
Płynęła sobie rzeczka [palcem rysujemy na plecach krętą rzeczkę]
Świeciły dwa słoneczka [rysujemy dwa kółka]
Idą konie [palcami udajemy kroki konia]
Przeszły słonie [palcami udajemy ciężkie słoniowe kroki]
Spadł deszczyk [palcami naśladujemy spadające krople]
Przeszedł dreszczyk? [łaskoczemy dziecko w boczki]
Tu podkóweczka tu, tu, tu [rysujemy palcem na stopie dziecka kształt podkowy]
I młoteczkiem: puk, puk, puk [delikatnie pukamy w stopę dziecka]
I pilniczkiem: pitu pitu, pitu [jeździmy dziecku po stopie palcem, udając, że szlifujemy pilnikiem gwoździe. Dziecko ten ruch łaskocze, więc się śmieje i zwykle wyciąga zaraz drugą nogę do podbicia podkóweczki]
Idzie kominiarz po drabinie [wędrujemy palcami po plecach dziecka]
Tu zadzwoni [„dzwonimy” łapiąc dziecko za uszko]
Tu zapuka [stukamy leciutko w czoło dziecka]
A dzień dobry pani kluka [łapiemy za nosek]
Słońce świeci [delikatne głaskanie po plecach]
Kroczą słonie [delikatne uderzanie otwartymi dłońmi]
Pędzą konie po betonie [uderzanie pięściami]
Płynie sobie kręta rzeczka [naśladowanie biegu rzeki]
Przeszły panie na szpileczkach [dotykanie czubkami palców]
Z gryzącymi pieseczkami [delikatne szczypanie]
Pada bardzo drobny deszczyk [dotykanie opuszkami palców]
Czy poczułeś dreszczyk ? {gwałtowne zsunięcie rąk po plecach w dół}
PROPOZYCJA ZAJĘĆ DLA PIĘCIO I SZEŚCIOLATKÓW
„Marzec” Ludwik Wiszniewski
Przyszedł dzisiaj marzec,
w białych chmurek tłumie,
chce pogodą rządzić,
lecz rządzić nie umie!
Pomaga mu zima
i wiosenka młoda.
Rano deszcz ze śniegiem,
w południe pogoda.
Nocą szczypie mrozik,
że trudno wytrzymać.
Sama teraz nie wiem,
wiosna to czy zima?
-
Rozmowa na temat wiersza
- Kto dzisiaj przyszedł?
- O czym marzył marzec?
- Kto i jak pomagał marcowi?
- Czym charakteryzuje się marcowa pogoda?
-
Narysuj ilustrację do wiersza.
-
Spróbuj nauczyć się na pamięć wiersza „Marzec”.
Poznaj nową literkę
Źródło: materiały promocyjne wydawnictwa MAC "Nowe Przygody Olka i Ady - Litery i cyfry"
Poćwicz zapis litery c C możesz wykorzystać materiały, które pobierzesz ze wskazanego źródła.